Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp
 • 16 Ekim 2020, 11:04
Isıtma ve Soğutma Sistemleri

RADYATÖRLÜ ISITMA TESİSATI

Bu yöntemde projelendirmeye esas sıcaklığa bağlı olarak 90 derece sıcaklıkta sıcak su kullanılır. 90 derecede  kazandan çıkan su genellikle 70 derecede kazana döner. Sıcak su kazanında üretilen sıcak su borularla  ısıtılacak hacimlere yerleştirilmiş radyatör, konvektör ve sıcak hava apereyi gibi ısıtıcı elemanlarla taşınır.  Burada soğuyarak ısısını oda hacmine bırakan su, kazana geri döner. Suyun dolaşımı daha ekonomik ve  konforlu olduğu için sirkülasyon pompaları ile sağlanır. Sistemde mevcut suyun ısınması sırasında artan  hacim, genleşme kabı adı verilen bir depoda toplanır. Su sıcaklığı 90/70 derece yerine, 70/50 derece seçilerek,  düşük sıcaklık ısıtması konforu sağlanabilir.Lokasyon ve yerleşim uygulamaları için mecist  deneyimli teknik ve mühendis kadrosundan bilgi alabilirsiniz.

 PANEL RADYATÖRLER

 Panel radyatörler panel (gövde) ve kanatların (konvektörler) bir araya getirilmesiyle oluşur. Üretim ve kullanım oranları, çevreye çok az zarar verdikleri, en az yakıt tüketimiyle beraber aynı ısı konforunu sağladıkları için son zamanlarda dünyada olduğu gibi ülkemizde de kullanımı hızla artmaktadır.

 • ALÜMİNYUM RADYATÖRLER

Dilimli olanları alüminyumdan pres döküm tekniği ile üretilirler ve nipelle birleştirilirler. Alüminyum dilimlerin çelik nipeller ile birleştirilmeleri sonucu alüminyum radyatörlerin ortalama kullanım süreleri 15-20 yıl mertebesindedir. Derinlikleri azdır. Isı dağılımı esas olarak konveksiyonla (taşınım) meydana gelir. Dilimli ekstrüzyon (Alurad) radyatörler ise daha çok panel radyatör özelliği taşırlar. Dilimli olmalarına rağmen, presle standart boylarda birleştirilmiş olarak tek parça üretilebilirler. Standart ve pano tipleri vardır.

 • DÖKÜM RADYATÖRLER

Dökme demirden kalıplar vasıtası ile dilimler halinde imal edilirler. Genellikle 30 dilimden fazla gruplama önerilmez. Gruplama işleminde konik veya vidalı nipeller kullanılır. İki dilim biri alttan, diğeri üstten nipelle birleştirilir. İki dilimin temas yüzeyinde sıcak sulu ısıtma sistemlerinde conta malzemesi olarak manilla, kızgın su ve buharlı ısıtma sistemlerinde ise klingerittir. Radyatörün nipellerle birleşen boşluklu bölümleri altta ve üstte birer kollektör oluştururlar. Dilimli döküm radyatörler; kolonlu, perkolonlu ve ridem tipleri mevcuttur.

 • DİZAYN RADYATÖRLER

Banyolarda sağlık şartları karşılanmalı, rahatlık duygusu temin edilmelidir. Genellikle ülkemizde banyolar oldukça dar bir alana sıkıştırılır. Bu nedenle, bu gibi ortamların tanziminde sağlık ve konforla ilgili kriterler dikkate alınmalı, yani apareylerin rahatlıkla kullanılması mümkün olmalıdır.

YERDEN ISITMA TESİSATI
 
Sistemde ısı bütün bir döşeme sahasından yayılmakta ve oda içinde homojen bir ısı dağılımı sağlanarak insan yapısına en uygun ve en ekonomik ısınmayı temin etmekteidir.Döşeme satıh sıcakları ortalama 28 C olduğundan söz konusu yerin hava nemindeki rahatsızlık verici düşme mevzu bahis değildir.(Hava nemindeki azalma üst solunum yolu enfeksiyonlarını artırır).Yerden ısıtmada oda içindeki hareketinin az olması, mikrop ürememesi için tavsiye edilmektedir.Radyatörlü  sistemde bilhassa tavan ve ısıtıcıya yakın bölgelerde oluşması önlenmeyen faydasız sıcak hava astıklarının “yerden ısıtma sisteminde” tamamen bertaraf edilmiş edilmiş olması bu sisteme 30-50’ye varan bir enerji tasarruflu getirmektedir.Yerden ısıtma sistemi seralara uygulandığında klasik sera ısıtılmasına kıyasla %47 enerji tasarrufu sağlandığı gibi yılda bir mahsül daha fazla elde edilmesini sağlanmaktadır.Oda içerisinde radyatör v.b ısıtıcılar olmadığından dolayı arzu edildiği gibi dekor yapılma imkanı sağlar.
 
Bina zemininin tamamına izolasyon yapılmadığından katlar arasında ısı yalıtımı ve ses geçirimsizliği sağlanmaktadır.Yerden ısıtma toz yapmaz yerden ısıtma mite böceklerinin yaşamasını desteklemez sağlıklıdır.Çünkü;Hesap edilerek bulunmuş, aslına uygun gerçek ısı miktarları ile uygulanan yerden ısıtma sistemleri, yapılarda üniform ve insan anatomisine uygun bir yaşama ortamı yaratır.Sağlıklı bir insanın koltuk altı sıcaklığı 36,5 C dir.
 

Sağlıklı bir insanın çevresindeki bulunan havada 20 ile 22 C dir.Ayak taban yüzeylerinin ise 23-25 de tutulması en idealdir.Bundan dolayı 23-25 C tutulmak istenen ayak taban sıcaklığına yakın bir döşeme ısısı sağlığımızı ve konforumuzu devam ettirecektir.Teknik tedaylar hakkında AKTERM MEKANİK teknik ve mühendislik ekibinden bilgi alabilirsiniz.Yerden ısıtma ekonomik bir sistemdirYerden ısıtma ilk yatırımda diğer kaliteli ısıtma sistemlerden %20, işletme giderlerinde %50 tasarruflu sağlaması ve bakım giderlerinin çok az oluşundan dolayı daha ekonomiktir.Aynı zamanda konforlu ve çevre dostudur.Konu hakkında detaylı bilgi için mecist ile iletişime geçebilirsiniz.

FANCOILL ISITMA ve SOĞUTMA TESİSATI

Fancoil adından da anlaşılacağı gibi bir fan ve önünde bulunan coil den oluşur. Bu coil' in içinden sıcak veya soğuk su geçirilir. Sistemden sıcak su geçerse ısınma sağlanır , soğuk su geçerse soğutma sağlanır.

Fan coil cihazları birçok modelde imal edilirler. Fan coil cihazları yer tipi , duvar tipi , tavan tipi , kasetli dört yöne üflemeli ve kanallı tip olarak gruplandırılırlar. 

Fan coil cihazları kışın ısıtmada yazın serinletmede kullanılır. Fan coiller kullanım yerine göre seçilir. Okullarda yer tipi , evlerde ağırlıklı olarak 4 yöne üflemeli yada Duvar Tipi tercih edilir. Otellerde kanallı tip fan coiller ağırlıklı olarak kullanılır. Bütün fan coil cihazları termostatla kullanılır. Yer , duvar tipi ile 4 yöne üflemeli kaset tipinde duvara montajlı termostatlar kullanılır. 

Yer yada tavan tipi fan coil cihazları ısıtma ve serinletme ihtiyacı için ekonomik bir çözümdür. Fan coil cihazları içerinden sirküle eden sıvının özelliğne göre ısıtır yada soğuturlar. Yani ısıtma yapabilmesi için içerisinden sıcak su , soğutma içinse soğuk su sirküle etmelidir. Fan coil cihazlarının içerinde bakır yada aluminyum kanatlar ve borular vardır. Tozlu ve uçuşan partiküller bir süre sonra bu kanalları tıkayabilirler. Özellikle halı havları ve nemle yapışan partiküller verimlerin düşmesine neden olurlar. Belirli zamanlarda kimyasal dış kanal temizliği yapılmalıdır. Eğer sistemde kullanılan sıvıda kirletici ise iç temizlikte peryodik olarak yapılmalıdır.

Kanallı tip fan coil cihazları havayı bir noktadan menfez vasıtası ile meip başka bir noktadan yine menfez yardımıyla üflerler. Kanallı tip fan coil cihazları oteller , yazlık evler , rezidans türü evler ve villalarda serinletme seçeneği için uygundur. Sistemin belirli oranda sesi vardır. Bu deneyimi genelde herkes yaşamıştır, birçok otelde iyi bir çözüm olarak kullanılmaktadır.
Sistemin montajı diğer fan coillere göre daha zahmetlidir. Cihaz fiyatı uygun olmasına rağmen montaj bedeli ilave malzemeler ve işçilik nedeniyle bireysel çözümlerde pahalıdır. Fan coil cihaz montajı tesisatçı , kanalcı ve asma tavancının ortak çalışması ile yapılır. Birçok binada drenaj sorun oluşturur. İlave pompa gerektirebilir.
 

   Fan Coil Cihaz Seçimi

 Fan coil cihazları seçimi yaparken öncelikle kullanım amacı tam olarak belirlenir. Sistemden beklenti nedir? Ana maç ısıtmamı yoksa soğutmamı ? Yada her ikisimi ? Cihazların ısıtma ve soğutmadaki verim değirleri arasında çok büyük fark vardır buda seçimi etkiler. 
 Fan coil cihazları kullanım amacına göre seçilir. Seçimde önemli olan diğer bir etken kullanıcının tercihleri ve mimari yapıdır. Birçok inan evinde iş yerinde yada otelinde açıkta fan coil cihazlarını görmek istemez bu durumda kanallı tip fan coil cihazları asma tavan içerine monte edilir. Cihazların seçiminde cihaz özelliklerininde seçen kişi tarafından çok iyi tanınması gereklidir.Asma tavan yapılmayacak bir mahalde asma tavan modeli seçmek doğru değildir. 
 Fan coil cihazları çok hızlı devreye girer. Fan coil cihazları direkt olarak havayı ısıtırlar , diğer sistemlerin hepsinden daha hızlı tepki veririler bu yüzden kesikli kullanılan yerler için çok uygun çözümdür fakat ses yapmaları nedeniyle dinlenmede rahatsızlık yaratırlar. En sessiz konumda bile gece insanları rahatsız ederler. 
 Kısa süreli ve kesikli kullanımlarda çok büyük tasarruf yaptıklarından ekonomik olarak tercih etmekteyiz. 
Fan coil cihazlarının en büyük kullanım alanı otellerdir. Otellerde müşteri odaya girdikten sonra termostatın açılmasıyla sistem devreye girer müşteri odayı terkettiğinde sistem kapanır buda otel işletmesi için büyük bir enerji kazancıdır.Cihaz seçimi montaj konularında mecist teknik ekibinden bilgi alabilirsiniz.

 

KANALLI ISITMA SOĞUTMA SİSTEMLERİ

Gelişmiş ülkelerde geniş bir kullanım alanı bulunan, kapalı şartlardan bağımsız bir şekilde ısıtılmasında, soğutulmasında ve iklimlendirilmesinde kullanılan Kanallı Klima Sistemleri kullanımı ülkemizde de gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Bu sistemlerde, ortam havasını istenilen konfor şartlarına getirirken taze hava alma imkanı bulunması nedeniyle daha sağlıklı ortam havası elde edilmektedir.

                    

Gelişen teknoloji ile birlikte insanların kapalı ortamlarda bulunma süreleri yükselmekte ve bu ortam konforu daha çok önem kazanmaktadır. İş yerleri, okullar, hastaneler, restaurantlar, sinemalar gibi insanların çok sayıda bulunduğu kapalı mahallerin ortam havasının konfor şartlarında tutabilmesiyle insanların daha mutlu ve daha verimli sağlanabilmektedir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki konfor şartlarına sahip ortamlarda bulunan insanlar, bu şartlara sahip olmayan ortamlarda bulunan insanlara göre daha mutlu daha verimli olabilmektedir. Kapalı ortamların istenilen konfor şartlarında tutabilmeleri bu ortamların iklimlendirilmeleri ve havalandırılmaları ile sağlanabilmektedir. Kapalı bir ortamın iklimlendirilmesi ile dış hava şartlarında bağımsız olarak ortam havasının ısıtılması ve soğutulması, neminin alınması veya nemlendirilmesi, filtrelenmesi sağlanırken ortama taze hava verilerek ortam havasının kalitesi yükseltilir. Ortamın iklimlendirilmesinde kullanılacak cihazın doğru olarak seçilebilmesi için ısıtma ve soğutma yüklerinin doğru ve tam olarak hesap edilmesi gereklidir.

 Konfor Şartları ve Cihaz Seçimi 
Kapalı ortamların iklimlendirilmesinde ilk basamağımız konfor şartlarını belirlemek olmalıdır. Daha sonraki basamağımız ise seçtiğimiz cihaz ve projelendirdiğimiz klima kanalları ile konforu sağlamaktır.
Ortamın sıcaklığı ve nemi, sistemin ortamda oluşturacağı gürültü seviyesi ve kaplayacağı alan; konfor şartlarını belirleyen en önemli etkendir.
Yaz çalışması için çeşitli mahallerin konfor sıcaklık ve nem değerleri aşağıdaki şekildedir:

Mahal  Sıcaklık  Nem
Büro 25+0.5 ºC 50%+10%
Restaurant 25+0.5 ºC 50%+10%
Banka Şubesi 25+0.5 ºC 50%+10%
Bilgi İşlem 22-24 ºC 50%+10%
Mutfak 28-30 ºC 50%+10%
Müstakil Ev 23-25 ºC 50%+10%

Konfor şartları belirlenirken iklimlendirilecek olan ortamda yaşayacak olan insanların istekleri ve ortamın kullanma amacı esas alınmalıdır. 
Konfor şartları belirlendikten sonra bu şartları sağlayacak olan klima cihazı seçilmelidir. Klima cihazı seçilirken iklimlendirilecek ortamın ısı kazancı hesaplanmalı ve bu kapasitede bir klima cihazı, cihazın elektrik tüketimi ve servis edilebilirliği göz ardı edilmeden seçilmelidir. Isı kazancı hesaplamalarında piyasada bulunabilen "Isı Kazancı Programları" kullanılabilir.

VRV ISITMA ve SOĞUTMA SİSTEMLERİ

VRF, Değişken Soğutucu Akışkan Debisi demektir.Bir VRF klima sistemi, binanın değişen kapasite ihtiyaçlarına bağlı olarak soğutkanın akışını kontrol eder. Bir VRF sistemi bina dışında bulunan dış ünite ve bina içindeki yaşam alanlarını soğutmak ve/veya ısıtmak amacı ile kullanılan iç ünitelerden oluşur.

Soğutucu akımı inverter kontrollü bir kompresör veya kompresörlerle varyasyonlandırılarak, havası şartlandırılmış mekanlara göre soğutucu akışkanın uyum göstermesi sağlanır.İleri düzey bir kontrol sistemi ısıtma ve soğutma modları arasında geçiş sağlar.

Daha ileri versiyonlarda, iç üniteler gerek ısıtma gerek soğutmada birbirlerinden bağımsız olarak çalışırlar.Bu son özellik sayesinde aynı anda değişik bölgelerde ısıtma ve soğutmada yüksek düzeyde enerji tasarrufu sağlar. Bu çeşit sistemlerde iç mekanda tesis kurmaya gerek kalmaz ve değişik hava işleme ünitelerinin kombinasyonlarıyla büyük esneklik sağlar. VRF Klima Sistemleri; ofisler, alışveriş merkezleri, lüks apartmanlar, villalar, restorantlar, plazalar, oteller gibi birbirinden bağımsız havalandırma uygulamalarının kullanılmasının gerektiği yerlerde başarıyla kullanılır.

        

 

VRF klima sistemleri; gelişmiş kontrol ve akış denetim üniteleri ile donatılmıştır. Gerektiği kadar soğutucu akışkan doğru faz ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan yere sevk edilerek ısıtma ve soğutmada kullanılması sağlanır. VRF Klima sistemleri; alışılmış DX split klima sistemlerinden bir soğutucu hattında isteğe bağlı olarak 8-40 HP kapasite aralığında maksimum 5 dış ve 40 iç ünitenin bağlanabilmesi ve gelişmiş kontrol imkanları açısından temel farklılık gösterir.

VRF Klima Sistemi, daha fazla konforu inverter teknolojisi ve değişken gaz debisi sayesinde enerji tasarrufu ile birlikte sunar. Çevreye maksimum özen ve saygı gösteren, enerji tasarrufuna odaklanmış, gelişmiş uygulama esnekliği ve esneklikten gelen serbestlikle ve modüler yapısıyla çok katlı bir binadan , bir tek villaya kadar yeni yapılan veya mevcut her türlü yapıda tam bağımsız kontrol imkanı vermektedir.

Günümüzde bilindik ısıtma ve klima sistemlerinin yerini hızla almaya başlayan VRF Klima Sistemi hak ettiği yere Türkiye’de de gelmektedir.

VRF Kullanım Alanları;

 • Birbirinden bağıımsız birden fazla bölgenin iklimlendirme ihtiyacının olduğu ve yük ihtiyacının sürekli değiştiği otel, hastane, ofis, restaurant, mağaza, tiyatro, sinema gibi yapılarda,
 • Cam giydirme cepheli binalar, mimari unsurların ön planda olduğu ya da dış cephesinde deformasyon istenmeyen tarihi yapılarda,
 • Bina içinde soğutucu gaz borularına göre çok büyük yer kaplayan hava kanallarının geçirilmesinin zor olduğu yapılarda,
 • Mekanik tesisata yeterince yer ayrılamayan, soğutucu sistemin açık havaya (çatı, bahçe) konulması gereken yapılarda,
 • Her noktasında konfor istenen villalarda,
 • Ayrı bölümlerindeki kiracı gruplarının kendilerine özel iklimlendirme faturası istediği (harcanan enerji kontrolü) iş merkezleri, plazalarda VRF veya VRV klima sistemleri kullanılabilir

VRF AVANTAJLARI;

 • Bireysel İklimlendirme Sistemi
  VRF sistemi ile birbirinden bağımsız odalar birbirinden bağımsız sıcaklıklarda kontrol edilebilir. ± 0.5°C’lik hassasiyet, oda sıcaklığının konrol altında tutulmasını sağlar. Uygulama inverter ve iç ünite expansion valfi tarafından kontrol edilir. VRF sistemlerinin alışılmış split klima sistemlerinden temel farkı tek bir soğutucu hattına isteğe bağlı olarak 8-40 HP kapasite aralığında maksimum 5 dış ve 40 iç ünitenin bağlanabilmesi ve gelişmiş kontrol imkanlarıdır.
 • Sistemin yıllık çalışma süresinde artış 
  VRF sistemleri yüksek teknoloji ile işbirliği, inverter ve sabit hızlı kompresörlerin mükemmel uyumu ile sistemin yıllık çalışma kapasitesi arttırılmıştır.
 • Daha çok insan için daha iyi konfor kontrolü
  Benzersiz teknolojisi ile VRF Klima Sistemleri, yeni veya eski, küçük binalardan büyük binalara tüm müşteri ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Konfor kontrolü ile tüm sistemi iç dış ünite arasındaki kablolar yardımı ile kontrol etmek mümkündür. Bu sayede kablolama işlemi basitleşirken yanlış bağlantı hataları düzeltilmektedir
 • Tüm binanın klima sisteminin kontrolü 
  VRF sistemlerde, 48 iç üniteye kadar iç ünite tek bir merkezden kontrol edilebilir. Merkezi kontrol için gereken opsiyonel kumandalar kolayca montaj edilebilir ve binanın yapısına ve kullanım amaçlarına göre sistem kolayca dizayn edilebilir.
 • Yüksek tasarım esnekliği
  VRF sistemin iç ünite bağlanma oranı, dış ünitenin kapasitesinin %50'sinden %150'sine kadar değişebilir. Böylece tek bir soğutucu sisteme bağlanabilen 48 iç ünite ile yüksek düzeyde çeşitlilik sağlanır. Oteller, işyerleri, konutlar, ve ofisler bu seçim aralığına göre dizayn edilir.
 • Kullanım alanlarında daha yüksek konfor ve tasarruf
  Sistem yüklemesine gereken soğutucu sirkülasyon miktarının daha kusursuzca kontrol edilebilmesini sağlayan inverter ve sabit hızlı kompresörüyle bağlantılı olarak kullanılan doğrusal basamak denetimi uygulaması konfor ve enerji tasarrufu sağlar. Bu aynı zamanda kapasite denetimi kullanımıyla rahat bir konfor olanağı sunar. Inverter kompresör değişken kapasitelerde enerji tasarrufunu, sabit hızlı kompresör maksimum performans sunumunu sağlamaktadır.
 • Yüksek güvenilirlik
  Kompresörün başlatılma ve durdurulma sayısını azaltan denetimin yanı sıra, döngü denetimi sayesinde başlangıçtaki yük paylaşılır ve eşitlenir. Bu döngü, her bir kompresörün dayanıklılığını ve güvelilirliğini arttırır. Inverter teknolojisi sistemdeki tek inverter kompresörle sağlanırken, diğer standard kompresörlerle de tam kapasite yakalanması sağlanır.
 • Az alan işgali
  VRF sistemleri kompakt dizaynları ve yüksek çalışma standartları sayesinde kurulum in daha az yer gerektirir. %33'e varan oranda alan tasarrufu sağlar.
 • Düşük ses seviyesi
  VRF dış ünitelerde, yeni çift kat koruyuculu kasa ve büyük fan sayesinde çalışma gürültüsü azaltılmıştır. Gürültü seviyesi sessiz mod seçildiğinde normal işletim moduna göre 4-5 dB azaltılabilir. Yatak odaları ve sessizlik istenen diğer odalar için kullanışlı olan sessiz iç ünite seçim imkanları bulunmaktadır.
 • Düşük işletme maliyeti
  VRF sistemler ile 150 metreye varan basit borulama imkanı sağlanır ve R410A soğutucunun kullanımı ile hem işletme maliyetleri azaltılır hem de montajda kolaylık elde edilir.
 • Uzun ömür ve yatırımın en kısa sürede geri dönmesi 

Paylaş

Proje ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için Hemen Arayın! (0216) 225 00 84

TEKLİF AL